Ostatnie chwile Papieża


   Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł o godzinie 21.37, 2 kwietnia 2005 w swoich apartamentach w Watykanie. O godz. 20.00 rozpoczęła się w pokoju papieskim celebracja Mszy św. z Niedzieli Bożego Miłosierdzia, pod przewodnictwem ks. abp Stanisława Dziwisza. We Mszy św. uczestniczyli ks. kard. Marian Jaworski, ks. abp Stanisław Ryłko oraz ks. prał. Mieczysław Mokrzycki.
W trakcie Mszy św. Ojciec Św. przyjął wiatyk i sakrament Namaszczenia Chorych. Ostatnie godziny Ojca Świętego cechowały się nieprzerwaną modlitwą wszystkich towarzyszących mu w jego śmierci oraz zbiorową modlitwą tysięcy wiernych zebranych przez wiele godzin na Placu św. Piotra.

   W momencie śmierci przy Janie Pawle II byli dwaj osobiści sekretarze, ks. abp Stanisław Dziwisz, który trzymał Papieża za rękę, i ks. prał. Mieczysław Mokrzycki oraz ks. kard. Marian Jaworski, ks. abp Stanisław Ryłko i ks. prof. Tadeusz Styczeń, a także cztery siostry zakonne posługujące w apartamentach papieskich, osobisty lekarz papieski dr Renato Buzonetti, dwóch innych lekarzy, dr Alessandro Barelli i dr Ciro D'Allo i dwóch pielęgniarzy. Jak stwierdzają świadkowie Jan Paweł II był do ostatniej chwili przytomny. Tuż przed śmiercią powiedział: "Amen".
   Zaraz po śmierci do apartamentów przybył sekretarz stanu, ks. kard. Angelo Sodano oraz ks. kard. Eduardo Martinez Somalo, ks. abp Leonardo Sandri i ks. abp Paolo Sardi. W chwilę później nadeszli również ks. kard. Joseph Ratzinger, dziekan kolegium kardynalskiego, i ks. kard. Jozef Tomko.

   Ojciec Święty ma spocząć w podziemiach Bazyliki św. Piotra w jedynej wolnej krypcie - najbliższej grobu św. Piotra.

   Nie tylko w Polsce Niedziela Miłosierdzia minęła na specjalnych nabożeństwach, odprawiano Msze św. nawet na placach miast. W Warszawie na Pl. Piłsudskiego zgromadziło się 150 tys. osób. Nawet na Kubie pozwolono wiernym na wejście do Katedry w Hawanie, dotąd zamkniętej, z powodu tego, iż religią obowiązującą jest tam ateizm. Cały świat czuje się w jakiś sposób osierocony i zagubiony. W wielu krajach ogłoszono żałobę narodową. 

   Papież odchodząc pozostawił jeszcze, przygotowane wcześniej słowa, przeznaczone do odczytania w czasie modlitwy Regina Coeli, 3 kwietnia 2005, przypominające o Bożym Miłosierdziu.  [powrót do strony głównej] [mapa witryny] [ostatnie zmiany] [oferta książek i kaset] [nowości] [plany] [czasopismo Vox Domini] [czytelnia on line] [ewangelia na każdy dzień] [modlitwa] [rozeznawanie] [objawienia] [Vassula i jej misja] [Stowarzyszenie Prawdziwe Życie w Bogu] [Valtorta i jej misja] [ks. Stefano Gobbi] [Medziugorje] [Fatima] [Jan Paweł II] [święci] [Prawdy wiary Kościoła Katolickiego] [linki religijne] [przeszukiwanie witryny] [archiwum 'zip'] [webmaster@voxdomini.com.pl] [o nas]