Reakcja Kościoła na zamach na WTC

TELEGRAM OJCA ŚWIĘTEGO

«Potworność nie do opisania» – takie słowa wypowiedział Ojciec Święty na wieść o zamachach dokonanych we wtorek 11 września 2001 przeciw USA. Papież Jan Paweł II wysłał telegram potępiający przemoc i wyrażający współczucie prezydentowi Georges’owi Bush’owi, który w chwili tych wydarzeń znajdował się na Florydzie i ze względów bezpieczeństwa nie powrócił do Białego Domu, który ewakuowano. Papież śledził wydarzenia w swej rezydencji w Castel Gandolfo i przesłał telegram po rozpoczęciu ataku. Powiedział, że ogarnia go przerażenie wobec tych „nieludzkich ataków terrorystycznych” w USA i zapewnił o swej modlitwie.

«Wstrząśnięty niewypowiedzianą potwornością dzisiejszych nieludzkich ataków terrorystycznych – napisał Papież – przeciw osobom niewinnym w różnych miejscach USA, śpieszę się, aby wyrazić panu oraz rodakom mój najgłębszy smutek i moją bliskość w modlitwie za naród w tej chwili posępnej i tragicznej. Polecając ofiary miłosierdziu Boga Wszechmogącego przyzywam Jego mocy dla wszystkich osób zajętych działaniami ratunkowymi i troską o tych, którzy przeżyli. Proszę też Boga, aby udzielił panu oraz narodowi amerykańskiemu swego wsparcia w tej godzinie cierpienia i próby.»

Kardynał Sekretarz Stanu Angelo Sodano ze swej strony oświadczył w Radiu Watykańskim, że kiedy tylko Papież usłyszał, co się stało natychmiast udał się na modlitwę, aby «prosić Pana o zakończenie podobnych aktów bratobójczej przemocy».

Kardynał dodał, że Papież wysyłając telegram pragnął wyrazić bliskość całego Kościoła z narodem amerykańskim i jego przywódcami. Wyjaśnił, że Papież ma nadzieję, że ten akt «niewiarygodny i rozpaczliwy doprowadzi każdego do zastanowienia się nad naturą antyludzką i antychrześcijańską przemocy, każdej przemocy, która prowadzi do nikąd.» Kardynał dodał też, że cały Watykan pogrążony jest w żałobie z powodu tej absurdalnej tragedii.

«Prosimy Pana, aby udzielił pokoju ludzkości udręczonej na początku trzeciego tysiąclecia, które będzie, jak mamy nadzieję, tysiącleciem pokoju, a nie – nienawiści.»

W Rzymie, kapłani i klerycy, którzy śledzili te wydarzenia zgromadzili się na modlitwie już wieczorem 11 września. Odpowiedzialny za siedzibę amerykańskich kapłanów, prałat Steven Raica, ogłosił, że taka modlitwa będzie miała miejsce oraz to, że z pomocą włoskiej policji podjęto środki ostrożności.

Biskupi amerykańscy po zamachu: „W Tobie, Panie, moje schronienie”

Biskupi USA zachęcili wiernych do modlitwy, powtarzając w komunikacie wersety psalmu 71: W Tobie, Panie, moja ucieczka… nakłoń ku mnie swe ucho i ocal mnie! …boś Ty opoką moją i twierdzą. Biskupi prosili też, aby modlić się za terrorystów: „Aby zdali sobie sprawę, że podobna przemoc nie wywołuje sprawiedliwości, lecz jeszcze większą niesprawiedliwość.” Zachęcili Amerykanów, aby nie pozwolili, by zagościła w nich nienawiść, która kierowała terrorystami i aby nie powielali aktów nienawiści rasowej, religijnej i etnicznej, jakie pochodzą od garści irracjonalnych terrorystów. Biskupi katoliccy opublikowali ten komunikat w zwiazku z tragedią, jaka dotknęła Nowy Jork i Waszyngton. «To dzień narodowej tragedii. Choć nie znamy jeszcze jej rozmiaru opłakujemy już tych, którzy stracili życie i modlimy się o ich spoczynek wieczny oraz o pociechę dla rodzin. Modlimy się, aby ofiary, które przeżyły, wiedziały, że Bóg jest z nimi w ich cierpieniu. Modlimy się za tych, którzy niosą pomoc i pielęgnują chorych. Modlimy się, abyśmy we wspólnocie naszego narodu przynieśli sobie wzajemną pomoc w miarę, jak będziemy się dowiadywać o ogromie tego, co się stało. Wyrażamy nasze poparcie dla prezydenta i innych odpowiedzialnych za rządy, zarówno na poziomie państwa, jak i miasta, którzy niosą straszliwą odpowiedzialność za przyszłe zachowanie wobec tych niewiarygodnych wydarzeń. Ich szczególnie otaczamy modlitwą. Jeśli – jak się wydaje – tragedia ta jest wynikiem aktów terroru, modlimy się za tych, których nienawiść stała się tak wielka, że zdecydowali się posłużyć zbrodnią przeciw wspólnocie ludzkiej. Oby zdali sobie sprawę z tego, że podobna przemoc nie wywołuje sprawiedliwości, lecz jeszcze większą niesprawiedliwość W piątek i w sobotę będziemy obchodzić Święto Podwyższenia Krzyża, a następnie – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. To są dni, które szczególnie pasują do tego, aby katolicy zastanowili się nad drogami, jakimi jesteśmy wzywani do wzięcia naszego Krzyża i do podążenia za Panem.

Wzywamy naszych rodaków do odnowienia ich ufności w Bogu i do odwrócenia się od gorzkich owoców nienawiści, która jest źródłem tej tragedii. Nie pozwólmy się wprowadzić w stereotypy etniczne, religijne lub narodowościowe, wywołane małą liczbą nierozumnych terrorystów.» Po zamachach w USA z konferencji episkopatów katolickich z całego świata zaczęły napływać słowa potępienia i zapewnienia o modlitwie. Z Kanady nadeszło następująće oświadczenie: «Z powodu straszliwej tragedii, do jakiej doszło dziś w USA, zwłaszcza w Nowym Jorku i w Waszyngtonie, J. E. Gerald Wiesner, omi, biskup Prince George i przewodniczący Konferencji Episkopatu biskupów katolickich Kanady zachęca całą społeczność kanadyjską do modlitwy za ofiary i za ich rodziny. Wobec wydarzeń tak strasznych brak jest słów. W obecnej godzinie nie jest trudno wyobrazić sobie, że miliony ludzi na świecie są w szoku z powodu tej strasznej nowiny i zjednoczyły się w modlitwie. W imieniu moich kolegów-biskupów Kanady zachęcam was również do modlitwy o pokój.»

Kardynał Connell, arcybiskup Dublina, który znajdował się akurat w Lourdes, towarzysząc diecezjalnej pielgrzymce, dał znać o modlitwie własnej i pielgrzymów, ogłosił równocześnie, że w niedzielę 16 września odprawi Mszę św. za ofiary. W Mediolanie kardynał Carlo Maria Martini powiedział: «Wszyscy ludzie pokoju są wezwani, aby połączyć swe siły i odpowiedzieć na ślepą nienawiść siłą rozumu. Musimy modlić się za ofiary, za pokój. Wiele się modlić.» Komunikat podpisany przez Luisa A. Bambarén Gastelumendi, biskupa Chimbote i przewodniczącego Konferencji episkopatu Peru potępia «wszelką formę terroryzmu». Komunikat wzywa do «światowej krucjaty dla życia, pokoju i rezygnacji z przemocy.» 

Zob. także: Odnowa religijna w USA.